Geleceğin Parlayan Mesleği: Sosyal Medya Uzmanlığı

Yazar: Takipciburada.org

Günümüzün teknolojisinin ilerlemesiyle yeni meslek ihtiyaçları ortaya çıkmıştır. Bu mesleklerin başında da online içerik üreten firmalarda olmazsa olmaz pozisyon sosyal ağ uzmanlığı.Sosyal Medya

Sosyal medyanın tek kelimelik tanımını yapmamız gerekirse aklımıza gelen ilk kelime paylaşmak. Sosyal medya kullanıcıların istedikleri konularda paylaşımlar yapmalarını bireysel veya kurumsal sayfaları sayesinde içerik oluşturup, fikrilerini, fikirlerini, günlük yaşamlarını, fotoğraflarını, videolarını, reklam tanıtımlarını istedikleri hedef kitlelere ulaştırabildikleri internet ağıdır. 
Sosyal medya üstünden yapılan reklam tanıtımın etkilerin büyüklüğü ülkemizde son 10 senedir daha açık bir biçimde fark edilmektedir. Her sektörden şirket yöneticileri sosyal ağ üstünden potansiyel müşterilerine daha rahat bir biçimde ulaşabilmektedir. Bu durumun en büyük sebebi ise geleneksel medyaya göre ölçülebilir olmasıdır.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanları bilgi birikimleri ve aldıkları eğitimler sayesinde şirketlerin arka plandaki yüzleridir. Markanızın duyulmasının sağlanması, hedef kitlelere doğru bir biçimde ulaşmanın yollarının bulunması, reklam tanıtım bütçelerine doğru analizler neticesinde katkı sağlanması sosyal ağ uzmanının elindedir. Sosyal medya uzmanları şirketin stratejik kararlar vermesine yardım edecek en önemli pozisyonlardan birine sahiptir. Verdiği kararlar neticesinde şirketin rekabet politikasına devamlı katkı sağlar ve dinamik bir biçimde ayakta tutar. 

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Neler? 

Sosyal medya uzmanları için kriz yöneticileri de diyebiliriz. Sosyal medya kuvvetli ve hızlı kavramlarını da içerisinde barındırır. Kurumsal yapıda şirket için yapılmış ve sosyal ağlarda yer alan olumsuz bir paylaşım iyi değil sonuçlar doğurabilir ancak sosyal ağ uzmanı sakin bir biçimde konuyu inceleyip anında çözüm merkezli çalışma yetkisine sahipse yangını başlamadan söndürebilir.

Aslında bu uzmanlık dalını tek bir başlık altında toplamak pek mümkün değildir. Kurumsal işletmenin sosyal ağ stratejilerini belirlerken, bir taraftan da rakip firmaları takip ederek piyasanın nabzını tutması gerekiyor. Böylelikle doğru zamanda doğru yerde olma ilkesini şirketi içerisinde uyguluyor olmalılardır. Tüm bunları yaparken online mecralardaki ses tonunu ve konuşma üslubunu da belirleyip uygulamaları gerekiyor. 


Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Özel eğitim kuruluşlarının, üniversitelerin ve online eğitim veren enstitülerin sertifika programlarını internet üstünde araştırarak pek çok seçenek arasından sizin için en ideal olanı seçebilirsiniz. İletişim alanında büyük öneme sahip olan sosyal ağ artık ÖSYM’nin de radarına girmiş durumdadır. Yeni açılan üniversitelerin iletişim bölümleri altında müfredata eklenmesine izin verilmektedir. Siz de nasıl sosyal ağ uzmanı olunur diye düşünüyorsanız harekete geçin. 

 

Sosyal medya uzmanlığı için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü online sosyal ağ uzmanlığı alanında bedava dağıttığı sertifika destekli eğitim veriyor. Siz de alacağınız online eğitimle gelişen bu mesleği yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı İş İmkanları

Sosyal medya uzmanlığı uzman bir alan olarak gelişim göstermesi beklenen bir meslektir. Bu iş alanının yeni yeni fark edildiği günümüzde bile pek çok şirket sosyal ağ uzmanına ihtiyaç duymaktadır. Ürün satışlarının artık mağazalardan değil de online mecralardan yapıldığı günümüzde bu ürünlerin sosyal ağlarda tanıtımı da son derece önemlidir. 

Bu alanda iş bulma olanağı son derece fazladır. Özellikle günümüzde genç kuşak hergün işyerindeki ofiste olmak ve memur hayatı yaşamak istememektedir. Sosyal medya uzmanlığı da freelance yapılacak işlerden biri olduğu için fazlası ile rağbet görmektedir.