İnstagram Hikayelerinizi Kuvvetlendirin

Yazar: Takipciburada.org

Sosyal medyanın temelinde hikaye anlatmak yer almakta. İsterseniz sınırsız bir bütçeniz, sayısız olanağınız ve profesyonel yatırımınız olsun, ulaşmak istediğiniz hedef kitleye mesajınızı doğru iletemiyorsanız yani hikayenizi etkileyici, samimi ve akılda kalıcı bir şekilde aktaramıyorsanız üzgünüz ama bütün emeğinizi boşa harcıyorsunuz.

Dijital alanda yatırım yapan bütün markaların ve reklam tanıtımcıların çok sevdiği bir mecrayı size anlatacağım, bu da Instagram’ın Hikaye (Story) özelliği. Facebook’un verilerine göre hergün 500 milyon Instagram hesabı Instagram Stories'i kullanıyor. Instagram aylık aktif kullanıcı sayısı da bir milyarın üstünde olunca pazarlamacıların iştahı doğal olarak kabarıyor.

Burada yer alan kitleye ulaşmanın en etkili yolların başında ise hikaye reklam tanıtımları geliyor. Instagram Hikayeleri sunmakta olduğu tam ekran tecrübesiyle ve 15 sn uzunluğundaki videolarıyla (bunu reklam tanıtımlarla 120 saniyeye çıkarabilirsiniz) hedef kitlenizin ilgi ile takip ettiği bir alana dönüşüyor. Hikaye reklam tanıtımlarının bir diğer avantajı da organik hikayeler gibi 24 saat sonra silinmemesi.

Hikaye reklam tanıtımı yaratmak için Facebook Business Manager hesabına sahip olmanız gerekmektedir (bu adımda bizden destek alabilirsiniz).

Sonraki adımda reklam tanıtım verme amacımızı seçmemiz gerekmektedir. Bu aşamada Facebook’un bize sunmakta olduğu modeller şöyle:

Marka Bilinirliği
Erişim
Video görüntülemeleri
Dönüşümler
Uygulama yüklemeleri
Potansiyel Müşteriler Bulma
Trafik
Kampanyanıza veya içeriğinize uygun modeli seçtikten sonra hikaye reklam tanıtımınız için etkileyici bir görsel veya video hazırlamanız gerekmektedir. Bu aşamada da Facebook’un bize önerdiği boyut ve biçimlere sadık kalmak hikayenizi doğru aktarmak açısından önem taşıyor.

Boyutlar

Tavsiye Edilen Çözünürlük: 1080 x 1920

Minimum: 600 x 1067

Maksimum Dosya Boyutu

4GB (Video)

30MB (Fotoğraf)

Hikaye için kullanacağınız görseli/videoyu hazırlarken dikkat etmeniz gerekli olan ipuçlarını da listeleyelim:

Mesajınızı en kısa zamanda, canlı ve çarpıcı bir biçimde vermeye çalışın
Ses ve müziği kullanmaya özen gösterin
Markanızın logosunu ve ürününüzü başlangıçta göstermeye dikkat edin
Reklam verme amacınızı düşünerek tasarlayın
Bunların yanında Instagram Hikayeler’in bize sunmakta olduğu anket, soru, geri sayım, GIF gibi özellikleri kullanarak tasarımlarınızı ve mesajınızı daha çekici bir hale getirebilirsiniz.

Unutmayın ki sosyal ağ ve dijital dünya hergün yeni hikayelerle kendisini güncellemeye devam ediyor. Siz de anlatmak istediğiniz hikayeler için uzman bir anlatıcıyla ilerlemek dilerseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz ????