Sosyal Medya Bizim Yeni Dünyamız

Yazar: Takipciburada.org

Sosyal medya gün geçtikçe daha fazla hayatımıza giriyor. İlk çıktığı zamanlarda yalnızca arkadaşlarımızla mesajlaşmak için kullandığımız sosyal ağ platformları bugün hayatımızın her anında bizimle bulunuyor. 

Sosyal Medya Her Yerde

Artık haberlere bile sosyal ağ aracılığı ile ulaşıyoruz. Sosyal medyayla eğleniyor, toplumda yer edinmeye çalışmaktayız. Daha hızlı olmasından dolayı doğal olarak çok daha tercih edilen bir konuma geliyor. En büyük avantajı da istediğimiz herhangi bir bilgiye istediğimiz an ulaşabilmemizi sağlaması. Tüm bu artıların yanında sosyal ağ giderek herkesi içerisine çekiyor. Sosyal medya kullanmayanlar ise sosyal ağ gündemini takip etmeyenler dışlanıyor. Sosyal medya insanlar arası statüler oluşmasına neden oluyor. 

Takipçi sayınız konuşabileceğiniz veya hoşlanabileceğiniz insana karar veriyor. Sosyal medya platformları arası farkı kullanarak reklamlarla tüketim çılgınlığına katkı sağlıyorlar. Sahte haberlerle kullanıcıların manipüle edilmesine müsaade ediyorlar. Ayrıca kullanıcılarının verilerini satıyorlar. Peki biz nasıl buralara geldik?

Sosyal Medya Araştırma Verileri

Uluslararası bir araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre dünya nüfusunun yarısından fazlası, 4,4 milyar insan, internet kullanıyor. Bu insanların 3,5 milyarı aktif olarak sosyal ağ kullanıyor. Facebook 2004 senesinden kurulmasından 15 yıl sonra 2 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip. 

Instagram 2010 senesinde kurulmuş. 2019 yılı verilerine göre yaklaşık 2 milyar kullanıcısı bulunuyor. İş dünyasının son dönemde sıkça kullanmış olduğu LinkedIn adlı sosyal ağ sitesi 600 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Twitter ise yalnızca 330 milyon kullanıcıya ulaşabilmiş durumda. 

Ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp 1,6 milyar kullanıcısının günlük 60 milyar mesajının iletimini sağlıyor. Tüm bunlara ilave olarak internet kullanıcıları günde yaklaşık 3 saatlerini sosyal ağlarda harcıyor. Dünya nüfusunun Ekim 2019 verilerine göre 7,7 milyar olduğu da göz önünde bulunduğunda bu istatistiklerin korkunç derece büyük sahip olduğunun söylemek hiç de zor değil.

Sosyal Medya Pazarlamasında Influencer Olmak

Başka bir araştırmaya göre ticaret yapanların %70’den fazlası sosyal ağlarda dijital pazarlamanın önemli olduğuna inanıyor. Sosyal medya aramalarının %54’ü iyide ticari ürün aramak için yapılıyor. Sosyal medya platformlarının üst düzey kullanıcıları Influencer’ların (sosyal ağlardaki gücünü reklam tanıtım için kullanan ve bundan bir gelir eden kişiye verilen isim) kullanmış olduğu ürünlere %49 oranında daha çok güveniyor. 

Influencer sosyal ağlarda ne işe yarar?

Başarılı bir influencer seçilecek alanda hangi hesapların olduğunu, neler paylaşıldığını ve hangi eleştirilere maruz kalındığını kesinlikle çok iyi takip etmeli. Böylece rakiplerin hesaplarından da pek çok şey öğrenmiş olunur. İyi bir influencer pazarlama ve marka yönetimi konusunda eksiksiz bilgiye sahip olmalı.

İyi bir Influencer olmak için eğitim almak gerekir mi?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen bedava dağıttığı online eğitimleri alabilirsiniz. İçerik editörlüğü, sosyal ağ uzmanlığı veya dijital pazarlama gibi eğitimler alarak bu konu da kendinizi geliştirebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eğitimlerin sonunda alacağınız sertifika da bilgilerinizin yazılı bir temsilcisi olacaktır.

Sosyal Medyadan Keyif Alıyor Muyuz?

Günlük hayatta yapmış olduğumuz işleri orada yapmaktan memnunuz. Sosyal medya platformlarında yaşamaktan keyif alınması gayet normal. Çünkü insanlar kendilerini daha kuvvetli, özgüvenli ve toplumca kabul görmüş hissediyor. Kendi kimlikleriyle başkaları tarafından fark edilmek insanları tatmin ediyor. Öbür yandan sosyal ağ yüzünden hayat kaliteleri de düşüyor. 

Sosyal medya toplumunun uyguladığı baskı insanları iyi değil hissettiriyor. Bu yüzden iyi değil hisseden insanlar başkalarına baskı kurarak tatmin yolu arıyorlar. Bunların hepsi de depresyon, dışlanma korkusuyla birleşerek kişiye büyük zararlar veriyor. Bir diğer zararı da oluşturmuş olduğu uyku bozukluğu sorunları. Sosyal medya insanların uyku düzenlerini altüst ediyor. Hatta uykusuzluk sosyal ağların vermiş olduğu en büyük zarar olarak gösteriliyor.
 

Sosyal Medya Zararları İçin Çözüm Önerileri Var Mı?

Tüm bu sosyal ağ bağımlılığı için çözüm tavsiyeleri var. Uzmanlar sosyal ağ kullanım sürelerinin kısaltılmasını hatta belli aralıklarla hiç kullanmadan birkaç gün geçirmeye çalışılmasını öneri ediyor. Sosyal medya içeriklerinin size hissettiklerinin farkında olmalısınız. Sizi iyi değil hissettiren içeriklerden uzak durun, keyif almaya çalışın. Sosyal medya yaşamakta olduğunuz sorunlarınıza çözüm merkezli yaklaşın. 

Sosyal medya içeriklerine karşı daha mantıklı davranılmasını gerekmektedir. Karşımıza çıkan her haberi teyit ettirmeden inanmamız gerekmektedir. Son olarak sosyal ağyla hayatınızı karıştırmamalısınız. Sosyal medya hayatınızın yalnızca küçük bir parçası olduğundan fazla anlam yüklemeyin.