Twitch Nedir? Ne işe Yarar?

Yazar: Takipciburada.org

Para kazanma teknikleri gitgide şekil değiştirmekte. Zaman içinde emek gücü ile para kazanma yerini akıl gücü ile para kazanmaya bıraktı. Son dönemde ise hızlı olan ve interneti iyi kullananlar bu yöntem ile para kazanıyor. Çektiğiniz videolar ile, ürün reklamları ile ya da küçük online alışveriş sayfanız ile sosyal ağlarda para kazanabiliyorsunuz. Bu yöntemlerden bir tanesi de Twitch.

Twitch Ne Demek?

Yaklaşık 10 sene önce ABD kaynaklı olarak hayatımıza giren Twitch, oyunlar ile alakalı canlı yayın yapan bir sosyal ağ platformudur ve şuanda nerdeyse bu alanda rakipsizdir. Türkçe dahil olmak üzere pek çok dili desteklemektedir. Bu şekilde bahsedince YouTube’dan ne farkı var diyebilirsiniz haliyle. Tek farkının sizi izleyen kişilerin size bağış yapması olduğunu ve takipçileriniz ile sohbet odaları kurup sorularına anında cevap verebildiğinizi söyleyebiliriz. YouTube üzerinden para kazanmak için YouTube iş ortağı olmalısınız, videolarınıza reklamlar verilmeli ki burdan para kazanabilesiniz. Twitch ile 24 saat kesintisiz yayın yapabilir, reklamlardan para kazanabildiğiniz gibi sizi izleyen bağışçılarınızdan da para kazanabilirsiniz.


2011 senesinde hayatına başlayan dünyanın her yerinden bağımsız kullanıcılar hesap oluşturarak videolarını hazırlarlar ve insanlar istedikleri yerlerden uygulamayı izleyebilirler. 2014 senesinde ise Amazon tarafından 970 milyon dolar karşılığı satın alınmıştır. Günlük ziyaretçi sayıları 40 – 45 milyonu bulabiliyor. Ününü LOL yayınları yani League of Legends ile kazanmıştır. PC, Mac veya Play Station 3, Play Station 4 ve Xbox 360 gibi oyun konsollarından kaydedilen canlı oyun görüntüleri ve web kameraları ile yayın yapmış oldukları oyun topluluk sitesidir.

Twitch de hesap açmanız için yapmanız gerekenler son derece basit ister bilgisayardan ister numaralı telefondan hesabınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt olmanız için üye adı, doğum tarihi yazmanız ve şifrenizi oluşturmanız yeterli. Kayıtla birlikte en 3 hesabı takip etmelisiniz ve ardından e-posta kutunuza gelen aktivasyon mailini onaylamalısınız. Tersi şekilde istediğiniz zaman hesabınızı silebilirseniz de. Her kullanıcı kanalını izleyen kişiler ile etkileşime girebiliyor. Oluşturdukları sohbet odaları ile kişilerin sorularını yanıtlayabiliyorlar.

Hesabınızı açmanızın ardından canlı yayınlar yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ekran kaydetme özelliği bulunan bir program indirmeniz gerekmektedir. En çok kullanılan programların başında OBS olarak bilinen Open Broadcaster Software geliyor. Ayarlamalarınızı yaptıktan sonraki işiniz oyun oynamaya başlamaktır. Hızlıca yüzlerce takipçiniz olmasını hayal ediyorsanız yanılıyorsunuz. Takipçi kazanmak için sabretmeniz ve istikrarlı bir biçimde devam etmeniz gerekir. Tabii bununla birlikte nitelikli yayınlar da yapmalısınız ki dikkat çekesiniz.

Twitch’den nasıl yayın yapılacağı ve hesap oluşturma konularından güçlük yaşamaktaysanız Youtube aracılığıyla videolar izleyerek destek alabilirsiniz.

Twitch Prime Nedir?

Twitch Prime üyeliği ile her ay bedava oyun oynayabilecek, bedava ürünler kazanabilecek, yeni oyunlarda indirim hakkı gibi özellikler sunmaktadır. Twitch Prime için aylık abonelik ücreti Amerika 11 dolar, senelik üyeliklerde rakam 100 dolar oluyor.

Prime üyelik ile, her ay oyun içi eşyalar kazanabilirsiniz. Kıyafet, araç vb şeyler olacak biçimde tasarlanmış.
Takip ettiğiniz bir kanala bedava dağıttığı abonelik fırsatı verilmekte ve reklamsız olarak izleyebiliyorsunuz.
Prime üyeliğin bir diğer avantajı oyunlarda indirim kazanmanız ve Amazon Prime üyelerinin kullanmış olduğu pek çok özellik Twitch Prime üyelerine tanınıyor olacak, kargo süresinin kısaltılması gibi.
Reklamsız müzik dinleme, film izleme özellikleri de var. Hatta resim çizenler ve kendi çapında takipçilerine stand-up gösteriler yapanlara bile rastlamak mümkün.

Twitch ile Para Kazanma

Etrafınızdaki insanları oyun oynayarak para kazanma yolu olduğuna ikna etmek zor. Ancak etrafımızda Sosyal medyadan, blog sayfalarından, YouTube’dan ya da Twitch’den para kazananların sayısı günden güne artıyor. Peki nasıl kazanıyorlar? Yaptığınız videoları, canlı yayınları beğenen kişiler, herhangi bir sebep belirtmeksizin size bağış yapabiliyorlar. Evet doğru duydunuz, bağış ve bu bağışların alt veya üst sınırı bulunmuyor. Yayınızı 10 kişi bile izlese kazanabilirsiniz. Ancak size iyi değil bir haberimiz var Türkiye maalesef fazla bağış yapan ülkeler arasında yer almıyor, global de farklı kullanıcılar daha fazla kazanabiliyorlar.

Hesabınızda yer alan reklamdan para kazanabilir, hesabınız belirli sayıda takipçiye ulaştıktan sonra otomatik olarak buton aracılığıyla geliyor. Eğlenceli yayınlar ve popüler oyunlar ile takipçilerinizi elinizde tutmalısınız. Ödemeleriniz aylık olarak hesaplanır ve bir sonraki ay hesabınıza iletiliyor. Büyük bir takipçi kitleniz ve yayınlarınızı izleyen binlerce kişi var ise ürünler çıkarabilir ve satış yapabilirsiniz. Bunları Twitch altyapısı ile çıkarabilirsiniz tişört ve şapka satışı yaparak komisyon elde edebilirsiniz.

Bıkmadınız, usanmadınız ve istikrarlı bir biçimde kanalınızı büyüttünüz. Kanalınız artık binlerce takipçisi olan bir duruma geldiyse sponsorluk istekleri alabilirsiniz. Kanalınız çok büyüdüğü halde kimsenin dikkatini çekmiyorsa o zaman size sponsor olmaları için siz mail atabilirsiniz. Klavye, mause gibi ürünlerin lansmanını yapabilirsiniz.